An Education Blog

word direction logo

Aksiyel herbisit süreyi uygulama buğday yabani yulaf (Avena fatua) kontrolü için farklı çeşitlerin verim üzerine etkisi- (Turkish)

Mehrnoosh Golabi, Shapoor Lorzadeh, Nazer Arian Nia

Islamic Azad University Shooshtar Branch, Iran

Department of Identifying and Combating Grass Weeds Shooshtar Branch Islamic Azad University Shooshtar Iran

Branch Islamic Azad University Shooshtar Iran

Key words: Cultivar, herbicide, weed.

Soyut

epa03462089 (FILE) A file photo dated 31 August 2010 shows a worker tending to cannabis plants at a growing facility for the Tikun Olam company near the northern Israeli town of Safed, Israel. Reports on 07 November 2012 state that Colorado and Washington became the first US states to legalize cannabis for recreational use, while medical marijuana initiatives were on the ballot in Massachusetts, Montana and Arkansas.  EPA/ABIR SULTAN ISRAEL OUT

Bir bölünmüş arsa deney bir randomize tam blok tasarımı ile üç çoğaltmalar olarak gerçekleştirilmiştir. Ana tedavi buğday (Chamran Dez yıldız) ve herbisit (erken geç tillering orta tillering tillering) ve kontrol ve ayıklayacaktır olmadan üç uygulama kez dahil alt tedavi üç çeşitlerin dahil. Tarõmõn etkisi buğday verim bileşenleri %1 düzeyinde önemli ve bitki yükseklik taneler spike tahıl verim başına sayısını ve yabani yulaf üzerindeki etkisi % 5 düzeyinde önemli sonuçlar gösterdi. Uygulama süresi etkisi buğday verim ve onun bileşenleri ve yabani ot karakteristik %1 düzeyinde önemli ve etkileşimli etkisi çeşidinde ve uygulama zaman sivri metre kare sayısına göre yüksekliği yabani yulaf, başı spikelet hasat dizin numarasını ağırlık sayısı spike tahıl tahıl verim 1000 tane ağırlığı sayısı %1 düzeyinde önemli. En iyi uygulama herbisit erken tillering olarak bilinirdi ve tahıl spike başına en yüksek sayıda ve sivri metrekare başına en fazla sayıda Chamran çeşidinde ait. Sonuçlarına göre en yüksek tane verimi 5550 kg/ha erken tillering içinde Chamran çiçekleri ile tedaviye ait. Bu nedenle en iyi güçlendirilmiş Chamran güçlendirilmiş ve erken tillering içinde en iyi herbisit uygulama zamanı geldi.

Leave a Reply