An Education Blog

word direction logo

Bitki büyüme rhizobacteria teşvik uygulaması ile büyüme zenginleştirme Carthamus tinctorius (L) ve kimyasal gübre dozu azalma- (Turkish)

Asia Nosheen, Asghari Bano

Department of Biosciences, COMSATS Institute of Information Technology, Park Road, Chak Shahzad, 44000,Islamabad, Pakistan

Department of Plant Sciences, Quaid-i-Azam University, P.O. BOX 1090, Islamabad 44000, Islamabad, Pakistan

Key words: Bioinoculants, oil contents, plant growth, safflower, yield attributes.

Soyut
how-to-grow-safflower_mini-e1448001432868Sentetik kimyasal gübre tarım üretim biofertilizers kavramı olumsuz etkilerini yaşıyor şu anda ilgi kazanmıştır. Geçerli çalışmanın amacı bitki büyüme rhizobacteria (PGPR) ve büyüme üzerinde kimyasal gübre teşvik entegre rolünü değerlendirmek ve 2009-10 sezonunun on 2010-11 büyüyen sırasında aspir özniteliklerini verim oldu. Kimyasal gübre tam (üre 60 Kg ha-1 ve DAP @ 30 Kg ha-1), yarısı uygulanmıştır (üre 30 Kg ha-1 ve DAP 15 Kg ha-1) ve çeyrek doz (üre 15 Kg ha-1 ve DAP 7,5 Kg ha-1). PGPR (Azospirillum brasilense ve Azotobacter vinelandii) aşı @106cells tohum olarak uygulandı / ml. en fazla bitki yükseklik, dalları/bitki, yaprak klorofil ve yaprak alanı sayısı kaydedildi Azospirillum ve Azotobacter Tam doz kimyasal gübre ve kimyasal gübre tedaviler capitulum/bitki en fazla sayısı yalnız Tam doz ile capitulum ağırlık ve tohum verimi Azospirillum brasilense kimyasal gübre yarım doz ile desteklenmiş tarafından gösterildi. Maksimum aken yağ içeriği takıma kimyasal gübre ve Azotobacter yarım doz + organik gübreler Tam doz Azospirillum tedavi kaydedildi. Geliştirilmiş PGPR bitki büyüme ve bu nedenle doğru sürdürülebilir tarım üretim önde gelen kimyasal gübre (% 50), kullanımı azaltarak verim.
Get the original articles in English: http://www.innspub.net/volume-4-number-6-june-2014-ijaar/

Leave a Reply