An Education Blog

word direction logo

Çinko oksit nano tanecikleri karkas parametre, göreli ağırlığı broiler sindirim ve lenfoid organlar üzerindeki etkisini ıslak diyet başlangıç döneminde beslenir.- (Turkish)

F. Mohammadi, F. Ahmadi, M. Amiri Andi

Department of Animal Science, College of Agriculture, Sanandaj Branch, Islamic Azad University, Sanandaj, Kurdistan, Iran

Key words: Broiler, Carcass, Digestive, Lymphoid, Nanoparticles, Wet.

Soyut
CochinKarkas verim, sindirim çinko oksit nano tanecikleri (ZnO-NPs) etkilerini araştırmak için deneme amacı olduğunu ve lenfoid organlar ağırlıklı dizin yumurtlayanlar ıslak diyet başlangıç döneminde beslenir. Toplam 300 kişi – gün eski erkek yumurtlayanlar (Ross – 308) rastgele 5 tedaviler ve 4 çoğaltır ve toplam 20 deneysel birim ve her çoğaltma tamamen randomize bir tasarım içinde 15 yumurtlayanlar ayrılan. Çalışma başlangıç döneminde (1-21 d) gerçekleştirildi. Sonuçlar 21 gün yaşta beslenen ıslak diyet ZnO NPs eklenmesi önemli ölçüde yumurtlayanlar kuru erzak ve denetim daha yüzde karkas olarak etkilenen gösterdi (P < 0,05). Karkas T3 içinde en yüksek ve en düşük yüzdesi (kuru rasyon + NPs ZnO 200mg) ve T2 (kuru rasyon + ZnO NPs 100mg) gözlenmiştir (P < 0,05). Islak diyet ZnO NPs 200 mg içeren önemli ölçüde zaman diğer tedavilere göre proventriculus göreli ağırlığı arttı (P < 0,05). Buna ek olarak, Kuru diyet ile tedavi ZnO NPs 100 mg önemli ölçüde arttı diğer tedavilere göre pankreas göreli ağırlığı (P < 0,05). Lenfoid organlara ama maksimum ağırlığı yüzde hiçbir önemli göreli ağırlığını çinko oksit nano tanecikleri gözlenen içeren tedavilere ilgili rağmen. Çalışmanın verilerine göre ekleyerek ZnO-NPS’ye kuru diyetler diyet olasılık ıslak karşılaştırıldığında leşleri verimi artırmak ve başlangıç döneminde sindirim ve lenfoid organlar yumurtlayanlar göreli ağırlığını artırmak sonucuna.

In English: http://www.innspub.net/wp-content/uploads/2015/01/IJB-V6No2-p389-394.pdf

Leave a Reply