An Education Blog

word direction logo

Etkileri arbuscular mikorizal mantarlar ve rhizobia ile ikili aşı Acacia senegal (L.) Willd. Senegal fide büyüme ve toprak enzim aktiviteleri- (Turkish)

Fatou Ndoye, Aboubacry Kane, Abdala Gamby Diedhiou, Niokhor Bakhoum, Dioumacor Fall, Oumar Sadio, Mame Oureye Sy, Kandioura Noba, Diegane Diouf.

Department of Plant Science, Cheikh Anta Diop University of Dakar, Dakar, Senegal

Senegalese Institute of Agricultural Research, Dakar, Senegal

Research Institute for Development, Dakar, Senegal

Key words: Arbuscular mycorrhizal fungi, rhizobia, Acacia senegal, enzyme activities, non-sterilized soil.

Soyut
Acacia_senegal (1)Acacia senegal (L.) Willd. Özellikle de Senegal Sahelian alanlarda ekonomik ve ekolojik önemli olan çok amaçlı bir baklagil var. Bu kadar Arapça Sakız üretimi için kullanılmıştır. Ancak, kuraklık ve ocakçılığı aşırı sömürüsü azalmış toprak bereket ve ağaç verimlilik için yol açar. A. senegal fidan cevaben aşılama karma arbuscular mikorizal mantarlar (Glomus fasciculatum, Rhizophagus irregularis ve Glomus verriculosum) ve sera koşullarında rhizobial suşları (ORS 3574, ORS 3593, ORS 3607 ve ORS 3628) ile incelemek için bir deney. Kültür steril olmayan alan altında 6 ay (Senegal kuzey kesiminde), Dahra bitki uzunluğu toprak sonra arbuscular mikorizal kök kolonizasyon oranı ve toprak asit fosfataz aktivitesi önemli ölçüde geliştirilmiş arbuscular mikorizal mantar (AMF) ve rhizobia kombine aşı tarafından. Ancak, biyokütle bitki, toprak spore yoğunluk ve hyphal uzunluğu önemli ölçüde mikorizal veya rhizobial suşları ile tek aşı tarafından düzeldi. Nodüller sayısı rhizobial aşılamak bitkiler için daha yüksek. Aşı sonra ateş besin içeriği önemli hiçbir artış gözlendi. Hiçbir olumlu etkisi toprak toplam mikrobiyal aktiviteyi fark ise mikrobiyal aşılama toprak asit fosfataz aktiviteyi artırır. Bu sonuçlar ile AMF ya da rhizobia tek aşı ikili aşı daha iyi bu steril olmayan alan toprak altında A. senegal fide büyüme geliştirir gösterir. Bu önerilmektedir bu ikili aşı başarısı için microsymbionts etkili kombinasyonlar dikkatli bir seçim bitki büyüme ve biyo-işleyişi ve toprak verimliliği verilen bir ortamda restorasyonu için toprak geliştirmek gereklidir.

Source/In English: http://www.innspub.net/wp-content/uploads/2015/01/IJB-V6No2-p36-48.pdf

Leave a Reply