An Education Blog

word direction logo

Fenotipik değişkenliği ve ırksal sınıflandırma landraces sorgum (sorgum bicolor (L.) Moench) kuzeybatı Benin toplanan- (Turkish)

Antoine Abel Missihoun, Hubert Adoukonou-Sagbadja, Vincent Ezin, Paulin Sedah, Rollande Aladé Dagba, Corneille Ahanhanzo, Clément Agbangla

Department of Genetics and Biotechnology, University of Abomey-Calavi, Benin

Laboratoire de Biologie Végétale, Université d’Abomey-Calavi, Benin

Key words: Agro-morphological diversity, Botanical race, Quantitative descriptors, Qualitative descriptors, Benin.

Soyut
a6b70efe8f4eaf665a68b1d05393818cMorfo-botanik analizi: Donga bölümünden toplanan 76 sorgum katılımların, Benin kuzeybatı kesiminde gerçekleştirilmiştir. Katılımların agro-morfolojik bir değerlendirmesini 15 tanımlayıcıları (10 kantitatif özelliklerin ve 5 nitel özellikleri) göre yapılmıştır. Deneme Alfa kafes tasarım üç yineleyerek atılmıştır. Dört yarış (Gine, durra, caudatum ve bicolor) yüksek oranda Gine yarış (%86.84) katılımların ve durra (%5,26), caudatum (%2,63) gibi diğer ırkların düşük oran ile tespit edilmiştir ve bicolor (%1,32). Kafir yarış koleksiyonundan kaçırılan. Agro-morfolojik karakterler katılımların analizi tuttu ve: Donga çiftçiler tarafından yönetilen sorgum yerel çeşitleri önemli bir fenotipik değişkenlik gösterdi. Kantitatif özelliklerin üzerinde gerçekleştirilen temel bileşen analizi (PCA) üç eksen yaklaşık % 70’ini toplam değişim muhasebesi gösterdi. İlk eksen bitki uzunluğu, üçüncü internodes, yaprak uzunluğu ve üçüncü internodes yaprak genişliğini temsil eder; 1000 tane ağırlığı için üçüncü bir standları iken peduncle uzunluğu için ikinci eksen hesaplar. Okudu nicel ve nitel özellikleri temelinde koğuş toplama ölçütlere göre hiyerarşik sınıflandırma artan dört gruba tahıl (renk, boyut, acı derecesini) ve yarış Morfo fizyolojik özellikleri gibi anahtar değişkenler eğitmeyi amaçlar farklı.

Leave a Reply