An Education Blog

word direction logo

Hayatta kalma ve büyüme çok amaçlı ağaçlar ve çalılar Nyando bölgesinde, Batı Kenya üzerine mikro havza yağmur suyu toplama etkileri- (Turkish)

Rono Jennifer, Koech Eric, Kireger Eliud, Mburu Francis

Higher Institute of Agriculture and Animal Production (ISAE), Department of Forestry and Nature Conservation, P.O Box 210, Musanze, Rwanda

Kabianga University College, School of Natural Resource Management, Kenya

Chepkoilel University College, Department of Forestry and Wood Science, Kenya

Key words: Micro-catchments, height, RCD, survival rate, MPTS.

micro-catchmentsSoyut
Kuru topraklarda verimlilik potansiyelini genellikle düşüktür dolayısıyla normal bitkisel üretim genellikle sonraki mümkün değildir. Bu çok yıllık bitki, özellikle çok amaçlı ağaçlar ve çalılar çok çeşit su yönetimi gerektiren büyük bir değer koyar. Sesbania sesban, Gliricidia sepium, Casuarina equisetifolia, Grevillea robusta ve Eucalyptus grandis fidan mikro-havzaları, yarım daire şeklindeki bunds, V-şekilli bunds, batık çukurları ve denetim çukur yağışlı sezon başlangıcı Mart 2007 yılında dikilmiştir. Deneme üç kez çoğaltılan. Hayatta kalma oranı, yükseklik ve kök yaka çapı ölçümleri dikim sırasında alınmış ve dokuz aylık çalışma süresi boyunca her iki ay sonra sonraki veri toplanan. Veri GENSTAT 5.0 kullanımı ile analiz edildi ve önemli anlamına gelir LSD P 0,05 kullanarak ayrı kaldık. Bireysel ağaçlar türlerin hayatta kalma %68.3 %89.2 için en iyi performans gösteren varlık Grevillea robusta ile çeşitli ise mikro-popülasyonuna kullanımı %32,1 %85.7 ila fide hayatta kalma tarafından geliştirilmiş. Önemli ölçüde tasvir farklı türler (P ˂ 0,05) büyüme yükseklik ve kök yaka çapı (RCD) farklı düzeylerde bulunan mikro-popülasyonuna denetimi ile karşılaştırıldığında daha iyi. Mikro-havzaları hem yükseklik nispeten daha yüksek büyüme ve büyüme tüm ağaç türleri için gönderildi. Mikro-popülasyonuna kullanımı hayatta kalma ve büyüme yarı kurak ortamlarda uyarlanabilir ağaçlarının artırabilirsiniz.
Get the original articles in Source: Volume 3, Number 1, January 2013 – IJAAR

Leave a Reply