An Education Blog

word direction logo

Karşılaştırmalı etkilerini farklı organik gübre Corchorus olitorus içinde yağmur ormanları agro-ekolojik bölge Güney Batı Nijerya agronomik performansları- (Turkish)

J.M. Adesina, K. O. Sanni

Department of Crop, Soil and Pest Management Technology, Rufus Giwa Polytechnic, P. M. B. 1019, Owo, Ondo State, Nigeria

Department of Crop Production and Horticulture, Lagos State Polytechnic, P. O. Box 249, Ikorodu, Lagos State, Nigeria

Key words: Cow dung, influence, pig dung, poultry manure, weeks after planting.

cow-dungSoyut
Düşük toprak verimliliği düşük verimlilik sebze Nijerya için ana faktörlerden biridir. Farklı organik manures etkisi Corchorus olitorus agronomik performansını içinde bir randomize tam blok tasarımı (RCBD) öğretim, ticari ve araştırma çiftlikleri, Rufus Giwa Polytechnic, Owo, Ondo State gerçekleştirilmiştir. Dört tedavilerin yani: Kümes hayvanları gübre (PM) 50kg / 20m 2, domuz dışkısı (PD) 50kg / 20m 2, inek gübresi (CD) 50kg / 20m 2 ve kontrol (yok gübre ile) değerlendirildi ve 4 kez çoğaltılır. Kolan, sayısı yaprak, kök ve 2, 4 ve 6 hafta sonra organik manures denetimine göre uygulama tarafından (WAP) dikim ve verim vardı önemli ölçüde etkiler, alan dizini bırakın yüksekliği, bitki sonuçları gösterir. C. olitorus gübre uygulamasına aşağıdaki sırayla cevap verdi; PM, PD, CD ve komplo yok gübre değişiklik (kontrol) ile. PM daha yüksek önemli besin bileşenlerinin ve PD büyüme ve C. olitorus verimi üzerinde etkisi vardır. Bu nedenle, vurgu gübre organik kaynaklardan kullanımı üzerinde yerleştirilmiş olması durumunda Güney Batı Nijerya’da C. olitorus ekimi karşı olarak Genel kanının karlı bir girişim olabilir.
Get the original articles in Source: Volume 3, Number 1, January 2013 – IJAAR

Leave a Reply