An Education Blog

word direction logo

Neem tohum ayıklamak (Azadirachta indica A. Juss) (Meliaceae) domates bitkileri (Lycopersicon esculentum Miller) korur (Solanaceae) karşı Tetranychus urticae Koch (Acari’siniz: Tetranichidae) zararlıları- (Turkish)

Goudoum Augustin, Philippe Kosma, Tchoing Nestor, Léonard Ngamo Tinkeu

The University of Maroua, The Higher Institute of Sahel, Department of Agriculture, Livestock and Derived Products, Maroua, Cameroon

The University of Ngaoundere, Faculty of Sciences, Department of Biological Sciences, Ngaoundéré Cameroon

Key words: Tetranychus urticae, neem seed, acaricide, protect, Tomato.

Soyut
44468011.TetranychusurticaeTetranychus urticae hızla gelişen direnç kimyasal acaricides domates (Lycopersicon esculentum) kadar Kuzey bölgesi Kamerun tedavisinde kullanılan ana zararlı olduğunu. Bir çaba bir alternatif domates üretim stratejisi geliştirmek için bu ürün üzerinde bilgi toplamanın 100 üreticileri üzerinde bir anket yapılmıştır ve toz neem tohum etkinliğini belirlemek için alan deneme gerçekleştirildi. Sonuçlar üreticilerinin % 63,2 domates zararlıları tanımak gösterir. Akarlar en önemli whiteflies tarafından takip vardır. Üreticileri korumak onların kültür kimyasal böcek ilaçları (% 70) veya kullanılabilir ürünler: sabun (% 26); inek idrar (% 30). % 82 neem tohum domates bitkileri tedavi etmek için kullanın. Neem tohumu tozu ile tedavi gösterir domates gelişimini artırır (P > 0.05) ve kontrol (514 meyve), kimyasal acaricide Acarius tedaviyle aşağıda kalır karşılaştırıldığında meyve verim (977 meyve) (1464 meyve). Neem tohumu tozu etkili domates T. urticae karşı korur.

Leave a Reply