An Education Blog

word direction logo

Salisilik asit Lolium çim (Lolium perenne cv. “Numan”) kuraklık stres altında fizyolojik özellikleri üzerine etkisi- (Turkish)

Seyedeh mahsa Hosseini, Mohsen Kafi, Masoud Arghavani

Department of Horticulture (Ornamental Plants), Faculty of Agriculture, Science and Research Branch, Islamic Azad University, Iran

Department of Horticultural Sciences, University of Tehran, Iran

Department of Horticultural Sciences, University of Zanjan, Iran

Key words: Field capacity, chlorophyll, electrolyte leakage, antioxidant enzyme activity, proline accumulation.

Soyut
ChlorophyllgfdSalisilik asit abiyotik stres kuraklık, soğuk, ağır metal zehirlenmesi, ısı ve ozmotik stres gibi bitki yanıt ilgilenmektedir. Salisilik asit etkisi fizyolojik kuraklık stres altında Lolium çim (Lolium perenne cv. “Numan”) özelliklerini araştırmak için yapılan bu çalışma. Dört çoğaltmalar tamamen randomize bir tasarımla faktöriyel bir deneyde gerçekleştirildi. Tedaviler üç oluşuyordu salisilik asit düzeyleri (0.0, 0,75 ve 1.5 mm) ve kuraklık stresi üç seviyeden oluşuyordu (50, 75 ve alan kapasitesi yüzde 100). Salisilik asit yaprak uygulama 0,75 ve 1.5 mm düzeylerinde klorofil a, b ve azaltılmış elektrolit kaçağı, prolin birikimi ve kuraklık stres olumsuz etkilerini azaltmak için bu salisilik asit, öneriyor antioksidan enzim aktivite içeriğini arttı.

Leave a Reply