An Education Blog

word direction logo

SAP çürüklüğü (Fusarium verticilliodes) iki hastalığı değerlendirme yöntemleri tarafından farklı mevsim altında karşı direnç kaynak algılama- (Turkish)

Sajjad Hussain Qureshi, Abdul Qayyum, Muhammad Saeed, Fahad Masoud Watto, Arshad Hameed, Uzma Khan, Makhdoom Hussain Sial

Department of Plant Breeding and Genetics, Bahauddin Zakariya University, Multan, Pakistan

Maize and Millet Research Institute Yousafwala, Pakistan

Department of Plant Breeding and Genetics, PMAS-Arid Agriculture University, Rawalpindi, Pakistan

Department of Botany, Government Postgraduate College Sahiwal, Pakistan

Department of Botany, Hazara University Mansehra, Pakistan

Department of Plant Pathology, University of Agriculture, Faisalabad, Pakistan

Soyut
cimmyts-activities-to-enhance-productivity-and-promote-excellence-in-pakistan-15-638Birlikte iki yüz Mısır genotip yetiştirilen Mısır ve darı Araştırma Enstitüsü (MMRI): Sahiwal-Pakistan sonbaharda (2009) ve SAP çürüklüğü (Fusarium Verticilliodes) şiddeti doğal enfeksiyon ve suni aşılama altında kontrol etmek için (2010) bahar. Hastalık SR (SAP rating) ve LL (lezyon uzunluğu) kullanarak kaydedildi. Genotip sınıflandırılması sırası toplam çözümlemesini kullanarak gerçekleştirildi. SR ve LL temelinde sonbaharda kaydedilen önem araçlarının bahar her iki yöntem hastalığı değerlendirme altında daha yüksekti. SR sadece önemli sonuçlar sergiledi (P < 0,05) LL doğal enfeksiyon ve SR ve LL suni aşılama içinde son derece önemli sonuçlar gösterdi iken doğal enfeksiyon altında sonbaharda (P < 0,01) her iki mevsim. Genotip-sezon etkileşim son derece önemli (P < 0,01) önem ölçek ve mevsim dışında SR (P < 0,05) doğal enfeksiyon altında. SR araçlarının her iki sezon için son derece önemli sonuçlar gösterdi (P < 0,01) suni aşılama altında. İçinde doğal enfeksiyon, önemli pozitif korelasyon (r = 0.90 0.93; P < 0,01) SR ve LL arasında aynı korelasyon belirtilmişti (r = 0,82 0,90; P < 0,01) ayrıca SR ve LL arasında suni aşılama sonbahar ve ilkbahar sezon altında altında sırasıyla incelenmiştir. Doğuştan çizgiler (EL7, EL17 ve Y11) son derece değerlendirme yöntemleri SAP çürüklüğü altında mevsim ve hastalık karşı direnç gösterdi. Bu son derece direnç genotip donör dirençli gen veya gen içinde daha fazla program doğurmak son derece uyumlu ve üretken duyarlı çeşitleri olarak kullanılabilir.

Leave a Reply