An Education Blog

word direction logo

Skutki podwójnego szczepienia z grzybów mikoryzowych Arbuskularnych i rhizobia na Acacia senegal (L.) Willd. Sadzonka wzrostu i gleby działania enzymu w Senegalu- (Polish)

Fatou Ndoye*, Aboubacry Kane, Abdala Gamby Diedhiou, Niokhor Bakhoum, Dioumacor Fall, Oumar Sadio, Mame Oureye Sy, Kandioura Noba, Diegane Diouf

Department of Plant Science, Cheikh Anta Diop University of Dakar, Dakar, Senegal

Senegalese Institute of Agricultural Research, Dakar, Senegal

Research Institute for Development, Dakar, Senegal 

Key words: Arbuscular mycorrhizal fungi, rhizobia, Acacia senegal, enzyme activities, non-sterilized soil.

Streszczenie

3460687805_8584e8357b_oAcacia senegal (L.) Willd. jest uniwersalna roślin strączkowych, które jest ważne, ekonomicznie i ekologicznie obszarach Sahelu, zwłaszcza w Senegalu. Długo używano jej do produkcji guma arabska. Jednak suszy i nadmiernej eksploatacji doprowadzić do gleby zmniejszenie płodności i drzewo wydajności. Eksperyment przeprowadzono zbadanie reakcji A. senegal sadzonki na szczepienie z grzybów mikoryzowych Arbuskularnych mieszanych (Glomus fasciculatum, Rhizophagus dołkowany i Glomus verriculosum) i rhizobial szczepów (ORS 3574, ORS 3593, ORS 3607 i ORS 3628) w warunkach szklarni. Po 6 miesięcy kultury pod pole sterylizacji gleby z Dahra (północna część Senegalu), wysokość roślin, Arbuskularnych mikoryzowych kolonizacji stopy i gleby kwaśnej fosfatazy działania głównego zostały znacznie wzmocnione przez połączone szczepienie Arbuskularnych grzybów mikoryzowych (AMF) i rhizobia. Jednakże, roślin biomasy, gęstości spore gleby i mycelialnej długości znacznie ulepszone przez pojedynczy zakażeniu szczepami mikoryzowych lub rhizobial. Liczba guzki była wyższa o rhizobial inokulowanych roślin. Nie ma znaczny wzrost zawartości substancji odżywczych strzelać zaobserwowano po zakażeniu. Mikrobiologicznej posiew zwiększa aktywność fosfatazy kwaśnej gleby, zważywszy, że nie pozytywny wpływ został zauważony na całkowitą aktywność mikrobiologiczną gleby. Te wyniki wskazują, że jeden posiew z AMF lub rhizobia poprawia A. senegal sadzonka wzrost w ten pole sterylizacji gleby lepiej niż podwójny inokulacji. Sugeruje się, że dla powodzenia podwójne szczepienie, Staranny dobór skutecznego kombinacje microsymbionts jest niezbędne do zwiększenia wzrostu roślin i gleby bio funkcjonowanie i przywracania żyzności gleby w danym środowisku.

Source/In English: http://www.innspub.net/wp-content/uploads/2015/01/IJB-V6No2-p36-48.pdf

Leave a Reply