An Education Blog

word direction logo

Tahıl arasındaki ilişkinin incelenmesi, verim ve verim bileşenleri çok değişkenli analiz arpa çeşitlerin (Hordeum vulgare L.) kullanarak- (Turkish)

Saeideh Dorostkar, Hassan Pakniyat, Mahmood Ahmadi Kordshooli, Massumeh Aliakbari, Neda Sobhanian, Raziyeh Ghorbani, Masoud Eskandari

Department of Crop Production and Plant Breeding, Shiraz University, Shiraz, Iran

Key words: Genotypic correlation, phenotypic correlation, Path analysis, Regression analysis, six-row barley.

Soyut
1280px-Barley_field-2007-02-22large-1072x435Bu deney tahıl verim ve 20 çeşitlerin diğer özellikleri ve gelişmiş ıslah hatları arpa araştırma istasyonu arasındaki ilişki değerlendirmek için gerçekleştirilen tarımsal kolaj, Şiraz Üniversitesi, Şiraz, Iran. Deneysel tasarım bir randomize tam blok dört çoğaltmalar ile yapıldı. Biyolojik ve tahıl verim ve verim bileşeni ölçüldü. Genotypic ve fenotipik varyasyonun, ortalama karşılaştırma, korelasyon katsayısı, regresyon ve yol analiz veri analizi için kullanılmıştır. Yol analiz sivri metrekare başına, çekirdek ağırlığı tahıl verim üzerine etkisi önemli ölçüde farklı (p. olduğunu gösterdi Ayrıca sonuçlar sivri metrekare başına spike ve çekirdek kilo başına çekirdekleri ile negatif bir korelasyon vardı gösterdi. Teyit regresyon analizi spike başına çekirdek en önemli verim bileşeni ve bu artan olabilir tahıl verim geliştirilmiş.

Leave a Reply