An Education Blog

word direction logo

Tahıl ile gaz Satım değişkenler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi verim içinde arpa genotip terminal kuraklık stres altında- (Turkish)

Mandana Azhand, Mohsen Saeidi, Majid Abdoli

Department of Agronomy and Plant Breeding, Campus of Agriculture and Natural Recourse, Razi University, Kermanshah, Iran

Young Researchers and Elite Club, Zanjan Branch, Islamic Azad University, Zanjan, Iran

Key words: Barley, Grain yield, Photosynthetic rate, Stomatal conductance, Drought stress.

Soyut
barley_spikeKuraklık stresi tarım dünya çapında büyük abiyotik stres biridir. Bu çalışmada fotosentez tahıl dolum dönem kuraklık stres etkisini araştırmak için yapılmıştır, gaz Satım parametreleri ve tahıl arpa on iki çeşitleri verim. Bu amaçla, bir deney üç çoğaltmalar randomize tam blok tasarımı 20102011 sezon Razi Üniversitesi, Batı Kermanshah durumunu Iran alan Research’te sırasında temel bir split-arsa düzenleme dışarı atılmıştır. Sonuçlar bu anthesis su eksikliği nedeniyle yüzde 22 azaltma tahıl verim sonrası ve bitki uzunluğu değil anlam etkisi vardı gösterdi. Ayrıca, süre doldurma tahıl kuraklık stres önemli ölçüde azalmıştır yaprak fotosentez oranı (Pn), stomatal gürültülerinden (gs) ve terleme oranı (Tr) ve artan alt stomatal CO2 konsantrasyonu (CI) olabilir. Sonuçlar su koyarak eksikliği, Pn, gs ve Tr tüm okudu arpa genotip düşürüldü olduğunu gösterdi. PN, gs ve Tr sırasıyla tam sulama tedavisinde 32.3, 19 ve % 15, kuraklık stresi ortalama ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak daha yüksek bulunmuştur. Kuraklık stresi aşaması doldurma tahıl net fotosentetik ücretine azalma stoma bantlı kapatılması ile ilgili olduğunu ve stomatal gürültülerinden düşmüştür. Bizim veri tahıl verim ‘Nosrat’, ‘Sararud’ ve diğer genotip azaltma oranı daha ‘Karoun’ daha iyi performans olgunluk ve toprak su açığı koşullarına karşı fotosentetik özellikleri ortaya.

In English: http://www.innspub.net/wp-content/uploads/2015/01/IJB-V6No2-p366-374.pdf

Leave a Reply