An Education Blog

word direction logo

Yetenek etanol tarafından serbest radikallerin ve fenton reaksiyonu riski azaltmak için ayıklamak Catharanthus çevresi L- (Turkish)

Shahin Mardani-Nejad, Ramazan Ali Khavari-Nejad, Sara Saadatmand, Farzaneh Najafi, Parviz Aberoomand Azar

Department of Biology, Science and Research Branch, Islamic Azad University, Tehran, Iran

Faculty of Biology Sciences, Kharazmi University, Tehran, Iran

Department of Chemistry, Science and Research Branch, Islamic Azad University, Tehran, Iran

Key words: Catharanthus roseus, nitric oxide radical inhibition, fenton reaction, ferric reducing power activity, cupric chelating activity.

Soyut
CatharanthusRoseusWs700Oksidatif stres serbest radikallerin yol açtığı inflamasyon ve kanser gibi birçok hastalığın nedenleri vardır; Bu nedenle, bitki veya bu radikaller inhibitörleri hareket edebilir bitki ürünleri ilgili hastalıklar kontrol önemli bir rol olabilir. Catharanthus Anti-oksidasyon yeteneği araştırılması amacıyla çevresi L., etanol özü kök, kök, yaprak, çiçek, tohumu ve tohum bitki hazırlanan ve bu yeteneği radikal ve ferrik azaltarak güç etkinlik (sıkı BAĞLAMAK) ve kuprik şelat etkinlik (CCA fenton reaksiyonu sentetik antioksidan (askorbik asit karşı riski azaltmak için) bağlı nitrik oksit atma üzerinde karşılaştırılmasıyla ölçülmüştür yapıldı. butylated hydroxyanisole ve butylated hydroxytoluene). Sonuçlar gösterdi o özü, kök, tohum ve yaprak (228.75 ± 1.47, 209.31 ± 2,23 ve 228.75 ± 1,47 μg mL-1, sırasıyla) nitrik oksit yarısı inhibe içinde en iyi performansı vardı. Kök ekstresi güç etkinlik diğer özleri arasında azaltarak en iyi ve en iyi aktivite şelat etanol özü os tohum vardı. Katsayısı Pearson’ın arasında flavonoid içerik ve özleri antioksidan kapasitesi yüksek. C. çevresi, özellikle kök, yaprak ve tohum doğal antioksidanlar, onun güçlü antioksidanlar yararlı bir kaynak olabilir.

Leave a Reply