An Education Blog

word direction logo

Yüksek verimli ve hızlı yenilenme Protokolü standardizasyon Agrobacterium için domates (Solanum lycopersicum L.) cv. Pusa Ruby, ugur ve Arka Meghali dönüşümün aracılık.- (Turkish)

S.V. Madhu, D.L. Savithramma

Department of Biotechnology, Karpagam University, Coimbatore, Tamil Nadu, India

Department of Genetics and Plant Breeding, University of Agricultural Sciences, GKVK, Bangalore, Karnataka, India

Key words: BAP-Benzyl Amino Purine, AS-Adenine Sulphate, TDZ-Thidiazuron, Zn-Zeatin, RM-Regeneration Media, IAA- Indole-3-Acetic Acid and MS- Murashige and Skoog.

Soyut
tomatoMevcut araştırmada, üç domates çeşitlerin Pusa Ruby, ugur ve Arkamegali (Solanum lycopersicum L.) birden fazla ateş indüksiyon için seçildi. Explants cotyledon, hypocotyl ve epicotyl tüm domates çeşitlerin farklı konsantrasyonları BAP (1.0 ila 4,0 mg/l), TDZ (1.0 ila 4,0 mg/l), Zeatin (0.51.0 mg/l), (5.020 mg/l) güçlendirilmiş MS orta ve 0.1 mg/l IAA kültürlü. Adventif ateş tomurcukları kültürünün üç hafta sonra explants kesilmiş ucunda indüklenen. Sürgün cotyledon bağlı, hypocotyl ve epicotyl explants farklı konsantrasyonları gelişim düzenleyiciler (RM 1 RM 10) üzerinde. Test on medya kombinasyonları arasında cotyledon, hypocotyls ve epicotyl explants RM 2 ile karşılaştırıldığında gelen sürgünlerin indüksiyon için en iyi kombinasyonu RM 9 yaşındaydım. Sürgünler en fazla sayıda 0,5 mg/l Zn + 10 mg/l olarak + 0.1 mg/l IAA (RM 9) takip 2.0 mg/l BAP + 10 mg/l olarak + 0,1 mg/l IAA (RM 2) tarafından akımıdır. Arasında üç genotip Pusa yakut en yüksek gösterdi ücret Vaibhav ve Arkamegali takip explant sürgün dizi test. Adventif sürgünler en fazla sayıda cotyledonory hypocotyl için karşılaştırıldığında üzerinden akımıdır ve Pusa ruby ve Arka meghali, nerede en yüksek sürgünler Vaibhav indüklenen gibi epicotyl explants epicotyl explants. Köklenme 0.1 mg/l IAA tüm genotip ile takıma MS ortamdaki elde edildi. Bu nedenle bitki rejenerasyonu genotip, medyada hormonal kombinasyonları ile farklı explants tarafından etkilendiği tespit edildi.
Get the original articles in Source: Volume 5, Number 5, November 2014 – IJAAR

Leave a Reply